EconomicsSEE 2081
The total cost of a farmer producing 15 kg cauliflower is Rs. 450. What is the average cost of the production of cauliflower?
1Answer
The average cost of producing cauliflower is calculated by dividing the total cost by the total quantity produced.
Given:
- Total cost = Rs. 450
- Quantity produced = 15 kg
The formula for average cost (AC) is:
Substituting the given values:
Thus, the average cost of producing 1 kg of cauliflower is Rs. 30.
Discussion
Loading…
More Economics questions
What is variable cost?SEE 20821What is total cost?SEE 20821If the 3rd and 4th units of a good generates revenues of 20 and 25 rupees, what is the marginal revenue from the sale of the 4th unit?SEE 20821If the total revenue by selling 40 units of a commodity is Rs.12,000 find the average revenue.SEE 20821In which market do consumers have perfect knowledge about it?SEE 20821What is perfect competition market?SEE 20821