BHM325 Food Production Management

Food Production ManagementUnit 612 min read

Recipe Standardization & Cost Control: Tools, Maths, and Kitchen Efficiency

Unit 6 of Food Production Management teaches how to create standardized recipes, control portions, calculate food costs, and optimize kitchen efficiency—critical skills for reducing waste, improving profitability, and ensuring consistency in hotels and restaurants.

TAKEAWAYS:

  • Standard recipes are the backbone of cost control, ensuring consistency in taste, quality, and cost per serving.
  • Portion control tools (scales, molds, dividers) and techniques (weighing, measuring) prevent over- or under-serving.
  • Food cost percentage is calculated as (Total Food Cost / Total Sales) × 100—tracking this reveals profitability.
  • Cost control includes reducing waste, negotiating supplier prices, and using cost-effective ingredients.
  • Recipe costing involves breaking down ingredient costs per serving to identify high-cost items.
  • Kitchen workflows (e.g., mise en place) rely on standardized recipes to streamline operations.

1. Why Standardize Recipes?

Standardized recipes are written instructions for preparing a dish with exact ingredient quantities, preparation methods, and cooking times. They ensure:

  • Consistency in taste, texture, and presentation.
  • Cost control by tracking ingredient usage.
  • Efficiency in kitchen workflows (e.g., prepping ingredients in advance).
Taste (e.g., Dal Bhat spice levels)Quality (e.g., 200g chicken per portion)Presentation (e.g., garnish standards)ConsistencyIngredient tracking (e.g., ₹19/portion Dal Bhat)Waste reduction (e.g., portion molds for rice)Supplier negotiations (e.g., bulk tomato purchases)Cost ControlMise en place (prepped ingredients)Labor savings (e.g., 30% faster prep)Training tool (e.g., new hires follow recipe cards)Kitchen EfficiencyStandardized Recipe System
Hierarchy of benefits from standardized recipes in a Nepali restaurant kitchen.
Component Details
Dish Name Chicken Curry
Portion Size 200g (serving)
Ingredients 500g chicken, 200g potatoes, 100g onions, spices (list with weights)
Preparation Steps Step-by-step with times (e.g., "Marinate chicken for 30 mins")
Cooking Method "Simmer for 20 mins"
Cost per Portion ₹12.50 (calculated below)

2. Components of a Standard Recipe

A complete standardized recipe includes:

Name (e.g., 'Boneless Chicken Thighs')Quantity (grams, ml, pieces)Unit (kg, liters, etc.)IngredientsChopping, marinating, cooking instructionsTimings (e.g., 'Soak mushrooms for 10 mins')Preparation StepsServing weight (e.g., 150g)Portion SizeCost per ingredient per portionCost BreakdownTotal servings from the recipeYieldSpecial instructions (e.g., 'Use organic spices')NotesStandard Recipe Components
Key components of a standardized recipe in Nepali cuisine.

Example: Recipe for Dal Bhat (Serves 10)

Ingredient Quantity Unit Cost per Unit Total Cost
Rice 1 kg kg ₹80/kg ₹80
Lentils (Masoor) 500g g ₹120/kg ₹60
Onions 1 kg kg ₹50/kg ₹50
Total Cost ₹190
Cost per Portion ₹19

3. Portion Control: The Key to Cost Savings

Definition: Portion control is the precise measurement of ingredients and final servings to avoid waste or under-serving.

0125250375500Without Portion Control500With Portion Control150
Monthly food waste savings (₹) in a 100-seat restaurant using portion molds for rice (200g/serving).

Why It Matters

  • Reduces food waste (e.g., over-serving rice costs ₹500/month in a 100-seat restaurant).
  • Ensures guest satisfaction (consistent quality).
  • Helps in costing (knowing exact ingredient use per dish).

Factors Influencing Portion Sizes

Example: Portion Control in a Café

  • Beverage: Coffee cups (250ml) → Weighing scale for consistency.
  • Food: Sandwiches → Portion molds to ensure uniform size.
  • Salads: Pre-weighed ingredients (e.g., 50g greens per bowl).
Tool Use Case
Digital Scale Weighing ingredients (e.g., 100g flour per cake)
Portion Scoops Measuring rice, pasta, or cereal (e.g., 150g per serving)
Measuring Cups Liquid ingredients (e.g., 200ml milk)
Dividers Cutting bread, cheese, or meat into equal portions
Molds Shaping desserts (e.g., cupcakes) or sandwiches

4. Calculating Food Cost Percentage

Formula:

flowchart TD
    A["Total Food Cost: ₹50,000"]
    B["Total Sales: ₹250,000"]
    C["Food Cost % = (A/B) × 100"]
    D["20%"]
    A --> C
    B --> C
    C --> D
Calculation process for food cost percentage in a Nepali café.

Example: Restaurant Monthly Cost Analysis

Metric Value
Total Food Purchased ₹50,000
Total Sales ₹250,000
Food Cost % (50,000 / 250,000) × 100 = 20%

Interpretation:

  • Ideal range: 25–35% (varies by cuisine; Nepali thali may be 30–35%).
  • Too high (>35%): Indicates waste or inefficient purchasing.
  • Too low (<20%): May mean undercharging or poor portion control.

5. Cost Control Techniques in the Kitchen

A. Reducing Waste

  • FIFO (First In, First Out): Use oldest ingredients first to prevent spoilage.
  • Par Stock System: Maintain minimum inventory levels to avoid overbuying.
  • Composting: Repurpose food scraps (e.g., vegetable peels for broth).

B. Negotiating with Suppliers

  • Bulk discounts: Buy rice in 50kg bags instead of 5kg packets.
  • Local sourcing: Purchase potatoes from nearby farms to reduce transport costs.

C. Cost-Effective Ingredient Substitutions

High-Cost Ingredient Substitute Savings
Fresh Basil Dried Basil 40% cheaper
Boneless Chicken Chicken Thighs 20% cheaper
Imported Cheese Local Cheese 30% cheaper

D. Menu Engineering

  • High-margin dishes: Serve more of items with lower food cost % (e.g., vegetable curry vs. mutton biryani).
  • Combos: Bundle dishes to increase sales (e.g., "Dal Bhat + Egg" for ₹150 instead of ₹160).

6. Recipe Costing: A Worked Example

Dish: Tomato Soup (Serves 20)

Ingredient Quantity Unit Cost Total Cost
Tomatoes 5 kg ₹60/kg ₹300
Onions 2 kg ₹50/kg ₹100
Vegetable Oil 500 ml ₹120/liter ₹60
Total Cost ₹460
Cost per Portion ₹23
Cost per portion: ₹2Rice (500g, ₹100)Cost per portion: ₹3Dal (200g, ₹60)Cost per portion: ₹4Vegetables (300g, ₹120)Ingredients₹9Total Cost per Portion₹25Selling Price72% (₹16 profit)Profit MarginRecipe Costing Example (Dal Bhat)
Detailed cost breakdown for a Nepali Dal Bhat recipe.

Actionable Insight:

  • If the soup is sold for ₹50, the food cost % is 46%—too high! The kitchen should:
    1. Reduce tomato quantity (use 4 kg instead of 5 kg).
    2. Substitute onions with cheaper alternatives (e.g., shallots).
    3. Increase portion size to 25 servings to dilute costs.

7. In the Real World

2015Daraz introducesdynamic pricing algori2018Nabil Bankoptimizes ATM network 2020Pathao reducesrider costs by impleme
Real-world applications of cost control and efficiency in Nepali businesses.

1. Daraz: Dynamic Pricing and Cost Control

  • Idea Used: Portion control and recipe standardization.
  • How?
    • Daraz’s kitchen partners (e.g., Bhojan Griha) use pre-measured ingredient kits for home delivery meals (e.g., momo sets, thali boxes).
    • Cost tracking: Each dish’s recipe is costed to ensure profitability (e.g., a momo costs ₹15 to make but sells for ₹30).
    • Waste reduction: Packaging is optimized to minimize leftovers (e.g., smaller portions for snacks).

2. Nabil Bank’s ATM Network: Cost-Effective Operations

  • Idea Used: Cost control through standardization.
  • How?
    • Standardized ATM machines across Nepal reduce maintenance costs (same model, same software).
    • Bulk purchasing of ATMs and cash management systems lowers per-unit costs.
    • Portion control analogy: Just as a restaurant controls food portions, Nabil ensures ATM cash replenishment is precise to avoid shortages or excesses.

3. Pathao: Ride-Sharing Efficiency (Portion Control for Riders)

  • Idea Used: Portion control in service allocation.
  • How?
    • Pathao’s algorithm allocates drivers to riders in optimal portions (e.g., 1 driver per 3–5 riders in a route) to avoid overcrowding or delays.
    • Cost control: By efficiently matching supply (drivers) and demand (riders), Pathao reduces fuel waste and driver idle time—similar to how a restaurant controls ingredient waste.

8. Exam Tip: How to Score Full Marks

  1. Definitions:

    • Always define food cost as "the total cost of ingredients used in food production" and portion control as "the precise measurement of ingredients and servings to avoid waste."
    • For standard recipe, mention it includes ingredients, quantities, preparation steps, and cost breakdown.
  2. Formulas:

    • Memorize the food cost percentage formula and practice calculations (e.g., if food cost is ₹2,000 and sales are ₹10,000, the percentage is 20%).
  3. Portion Control Tools:

    • List 4 tools (e.g., scales, molds, dividers, measuring cups) and explain one tool’s use (e.g., "Portion scoops ensure 150g rice per serving").
  4. Worked Examples:

    • Show step-by-step costing for a dish (like the tomato soup example above).
    • Highlight waste reduction strategies (e.g., FIFO, par stock).
  5. Real-World Application:

    • Link concepts to Nepali businesses (e.g., "Like Daraz standardizes momo recipes, hotels must standardize dal bhat to control costs").
    • Use comparison tables (e.g., high-cost vs. low-cost ingredients) to show cost-saving ideas.
  6. Short Answer Tips:

    • For "Why is portion control important?", answer in 3 points:
      1. Reduces waste (cost savings).
      2. Ensures consistency (guest satisfaction).
      3. Helps in costing (profitability).

Final Note: This unit is highly practical. Examiners love calculations and real-world examples, so practice costing recipes and relate them to Nepali businesses like Daraz or Pathao. Visuals (tables, diagrams) score extra marks—always include them!

Based on the TU BHM syllabus for Food Production Management (BHM325), unit 6.

Discussion

Loading…